© 2018 fotoznieba.pl. All rights reserved

RIVERFLY Płock

W dniach 30-31 sierpnia 2014r. na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku odbyły się I Zawody Motoparalotniowe RIVERFLY o Puchar Prezydenta Miasta Płocka. Rywalizację rozegrano w trzech klasach PF1 (start na nogach), PL1 (start na wózku) i tandem. Zawodnicy zarejestrowali się i odbyli pierwszy trening już dzień wcześniej. W sobotni poranek została rozegrana konkurencja nawigacyjna, której trasa prowadziła przez najciekawsze widokowo tereny położone wokół miasta.

Piękne widoki nie szły w parze z łatwością wykonania zadania, trudny teren wymagał utrzymania ustalonej wcześniej wysokości, a niesprzyjający wiatr sprawił, że część zawodników musiało skracać trasę. W tej konkurencji oceniany był także czysty start i celne lądowanie.

W południe warunki pogodowe pozwoliły na rozegranie konkurencji o nazwie „czysta ekonomia”. Zadanie polegało na jak najdłuższym utrzymaniu się w powietrzu przy wykorzystaniu termicznych prądów wznoszących, dysponując określoną, jednakową dla wszystkich ilością paliwa. Ponieważ wiatr nie pozwalał na rozstawienie pylonów, zostały rozegrane konkurencje techniczne na tyczkach. O zwycięstwie decydowała precyzja i szybkość pokonywania założonej trasy. Manewry wykonywane na małej wysokości i niewielkiej przestrzeni były bardzo widowiskowe dla publiczności, ale też bardzo trudne dla zawodników.

Wieczorem wiatr uspokoił się na tyle, że można było rozstawić dwa pylony i rozegrać podstawową konkurencję slalomową „ósemkę”. Wszyscy mogli podziwiać nowy pylon z logotypem Płocka, który został zakupiony specjalnie na te zawody i będzie służył promocji miasta także podczas innych imprez, nie tylko lotniczych. Zawodnicy jak węże uwijali się wokół nadmuchanych słupów, wzbudzając aplauz publiczności. Niezwykłego kolorytu tej imprezie nadała charyzmatyczna postać płockiego komentatora Bogdana Wolnego, który swoim barwnym słownictwem wprowadzał publicznosć w tajniki konkurencji motoparalotniowych. Merytorycznie wspierał go Paweł „Lojak” Kozarzewski, a całość oprawił muzycznie znakomity artysta z kręgów muzyki elektronicznej Martin Mittone. Wspaniała atmosfera udzielała się wszystkim zebranym na lotnisku.

Niestety nie obeszło się bez kraksy. Jeden z początkujacych zawodników, pomimo, że cały czas latał bardzo zachowawczo, za wszelką cenę chciał zamknąć czas slalomu, będąc na sporej wysokości, popełnił błąd sterowania co skutkowało upadkiem. Na szczęście skończyło się na niegroźnej kontuzji barku i już wieczorem nasz kolega siedział z nami przy kolacji.

Niedzielny poranek przywitał nas delikatną mgłą ale i totalnym bezwietrzem, co pozwoliło na rozstawienie pięciu pylonów i rozegranie kolejnych trzech rund konkurencji slalomowych. Kto nie był niech żałuje. Dynamiczne zwroty z prędkością przekraczjącą 100km/h na wysokości kilku metrów nad ziemią, po skomplikowanej trajektorii, potwierdzały najwyższy kunszt pilotażu naszych zawodników. Nie przypadkiem Polacy są niekwestionowanymi liderami na świecie w tej dyscyplinie. Bardzo dobrze zaprezentował się zawodnik płockiego aeroklubu, aktualny slalomowy Mistrz Europy Wojciech Bógdał, który zdecydowanie zwyciężył w swojej klasie zdobywając największą ilość punktów w 7 z 8 konkurencji.

W południe odbyło sie wręczenie nagród. Puchary Prezydenta Miasta wręczali vce Prezydent Miasta Płocka Pan Roman Siemiątkowski, Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego SWPW Pan dr Krzysztof Harasymowicz oraz Dyrektor Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Pan Jan Chrobociński. Uzyskaliśmy zapewnienie od Pana Romana Siemiątkowskiego o jego poparciu w przyszłorocznej organizacji zawodów Riverfly.
W zawodach wzięło udział 35 zawodników z całej Polski, w tym kadra narodowa, Mistrzowie Świata i Europy.

Puchary Prezydenta Miasta zdobyli:
PF1
1. Jacek Ciszkowski (Elbląg)
2. Marian Drężek (Warszawa)
3. Bartosz Nowicki (Ostrów Wlkp.)

PL1
1. Wojciech Bógdał (AZM Płock)
2. Marek Furtak (Lublin)
3. Piotr Geło (Warszawa)

PF2/PL2
1. Jarosław Balcerzewski/Magdalena Kłoss (Toruń)
2. Daniel Walkowiak/Roman Walkowiak (Września)
3. Marek Barczyński/Violetta Bara (Gniezno)

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że organizacja tych zawodów była możliwa. W szczególności Panu Prezydentowi Miasta Płocka Andrzejowi Nowakowskiemu, Panu vce Prezydentowi Romanowi Siemiątkowskiemu, trenerowi kadry narodowej PPG Panu Adamowi Pasce i jego żonie Oldze, kolegom z Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego, Dyrektorowi AZM Janowi Chrobocińskiemu, grafikowi Aleksandrze Peczko, firmom Lipiński Transport Spedycja, Peklimar, Hotel Otoliński, Dubimex, Cukierni Mochowo, MagneVita, drukarni Jantar24, Rynex sp. z o.o., EcExtreme, Summit, Dudek Paragliders, Gazeta.pl Płock, PortalPłock, PetroNews, Tygodnik Płocki, Multi TV.

Dariusz Bógdał